30 listopada 2020

Prusaki zwalczanie

Potrzebujesz naszej pomocy? Masz pytania?

Zadzwoń +32 494 46 04!

Prusaki kojarzą się z brudem i zaniedbaniem, jednak owady te mogą zagnieździć się również w zadbanych, czystych gospodarstwach domowych. Przemieszczają się w poszukiwaniu pożywienia, wędrując np. rurami kanalizacyjnymi, centralnym ogrzewaniem, wentylacją, przez okna i drzwi oraz przez zsypy i odpływy. Nawet nie spodziewamy się, że prusaki mogą przyjść do naszego mieszkania po nagrzanej elewacji budynku. Możemy je prznieść sami ze sklepu spożywczego, w zakupach. Mogą dostać się do budynku wraz z przywożonym praniem, dostawami, w skrzynkach i opakowaniach. Obecność prusaków w mieszkaniu jest nie tylko uciążliwa, ale także stanowi zagrożenie zdrowia dla domowników, ponieważ ukąszenia prusaków mogą powodować obrzęki, zaczerwienienia oraz swędzenie. Owady te mogą roznosić szkodliwe dla organizmu zarazki, wywołujące liczne choroby, w tym gruźlicę. Karaczany i ich odchody mogą powodować reakcje alergiczne, zwłaszcza u osób wrażliwych, np. astmatyków. Istotne jest, aby w porę zareagować i zdecydować się na zwalczanie prusaków. Gdy tylko zauważymy pierwszego osobnika, należy niezwłocznie podjąć odpowiednie kroki, aby jak najszybciej zlikwidować rozwijającą się kolonię i zapobiec jej dalszej ekspansji. Ich zbagatelizowanie  może spowodować, iż prusaki opanują cały budynek.

Jak wygląda prusak? 

Ten jasnobrązowy owad ma mocno spłaszczoną grzbietowo-brzuszną budowę ciała. Prusak posiada długie czułki o długości nieprzekraczającej długości ciała. Karaczan został wyposażony w skomplikowany aparat gębowy typu gryzącego, który dzięki piłkowanym żuwaczkom, z łatwością może rozdrabniać pokarm. Charakterystyczne dla tego gatunku jest mocno rozbudowane przedplecze wraz z dwoma ciemnymi pręgami. Zarówno samiec, jak i samica prusaka są uskrzydlone. Skrzydła owadów są nieco dłuższe od odwłoka. Warto dodać, iż prusaki bardzo rzadko latają. Odwłok prusaka jest szeroki, wyposażony w wypustki odwłokowe (cerci). Dorosłe osobniki osiągają od 10 do 14 mm, natomiast larwy swoim wyglądem przypominają dorosłe owady. Ciało prusaka przybiera barwę od jasnobrunatnej do brunatnej i po każdym linieniu owad ten ciemnieje. Zewnętrzną powłokę ciała chroni chitynowy, twardy pancerz, który ma zdolność do regeneracji ubytków.

prusaki zwalczanie

Jak przebiega cykl rozwojowy szkodnika?

Samica prusaka w owalnej kapsule zwanej ooteką składa od 25 do 30 jaj, a następnie nosi ją ze sobą przez 2 tygodnie. Nowonarodzone larwy, tuż po wyjściu z kapsuły są białawe, dopiero z czasem ciemnieją. W ciągu 6-8 tygodni larwy 6-7-krotnie linieją, po drugim linieniu u larw wykształcają się zawiązki skrzydeł. W optymalnych warunkach i w temperaturze 30°C, cykl rozwojowy trwa 2,5 miesiąca. Im wyższa temperatura w pomieszczeniu tym szybszy jest ich cykl rozwojowy.  Z reguły w ciągu roku przychodzą na świat i rozwijają się 2-3 pokolenia prusaków.  Larwy prusaków nie rozwijają się w temperaturze poniżej 10°C, ponadto w temperaturze – 2°C giną wszystkie stadia rozwojowe prusaków. 

Tryb życia prusaka 

Owady są aktywne przez cały rok i  mają nocny, skryty tryb życia dlatego zobaczysz go raczej w nocy niż w dzień. Prusak porusza się bardzo szybko ale gdy go zaskoczymy od razu ucieka i chowa się w szczelinach i zakamarkach. Owad ten ma skrzydła, ale używa ich wyłącznie podczas spadania. 

Kiedy należy zdecydować się na fachowe zwalczanie prusaków?

Gdy prusaki znalazły schronienie w gospodarstwie domowym konieczna może okazać się dezynsekcja pomieszczeń. Owady te na miejsca swojego bytowania chętnie wybierają lokalizacje ciepłe i wilgotne. Można je znaleźć w kuchni za lodówkami, zmywarkami, zlewami, czy też w łazience za szafkami czy pralkami. Prusaki żywią się szczątkami organicznymi. Czynnikami sprzyjającymi pojawieniu się prusaków jest np. pozostawianie śmieci, resztek jedzenia, czy też niezbyt częste mycie kuchni, odkurzanie etc. Dbanie o czystość może zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia owadów. Warto pamiętać o tym, że gwarancją sukcesu jest współdziałanie mieszkańców bloku. Jeśli prusaki zagnieździły się w jednym mieszkaniu to, aby zwalczanie prusaków przyniosło spodziewane rezultaty muszą zaangażować się wszyscy lokatorzy. 

Dlaczego nie należy zwalczać prusaków na własną rękę? 

Nawet jeśli nabędziemy w specjalistycznym sklepie skuteczny środek chemiczny to musimy wziąć pod uwagę fakt, iż działa on wyłącznie na te owady, które miały z nim kontakt. W przeciwnym razie, gdy prusaki nie wyjdą ze swojej kryjówki, zyskają odporność i będą dalej się rozmnażać. Część dostępnych preparatów swoje działanie opiera nie na truciu insektów, a ich płoszeniu, dlatego musimy się liczyć z tym, iż gdy tylko preparat przestanie działać, problem prusaków powróci. Aby zwalczanie prusaków było w 100% skuteczne musi zginąć cała populacja, a to gwarantuje jedynie profesjonalna dezynsekcja obiektu. Wystarczy bowiem, że przetrwa jedna zapłodniona samica, a będziemy musieli zacząć walkę na nowo.

Prusaki zwalczanie – profesjonalna dezynsekcja pomieszczeń

Wiemy, że prusaki są niezwykle odporne na trucizny oraz warunki środowiskowe. Jesteśmy świadomi, że potrafią wytrzymać miesiąc bez pożywienia i dostosowują się do ekstremalnych sytuacji. Wiemy też, jak wykorzystać naszą wiedzę przy zwalczaniu prusaków dlatego korzystamy tylko ze sprawdzonych rozwiązań. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest kompleksowe działanie, dlatego naszym celem jest dotarcie do źródła problemu, znalezienie przyczyny występowania prusaków oraz zabezpieczenie terenu przed powtórnym pojawieniem się szkodników.

prusaki zwalczanie

kontakt

Call Now Button