dlaczego znajduję pluskwy w materacu
Pluskwy to coraz częstszy problem naszych domów i naszych sypialni. Przywleczone do domu małe i niepozorne owady z czasem staną się prawdziwym utrapieniem i powodem nieprzespanych nocy. Dlaczego tak się dzieje? Chowające się pluskwy w materacu naszego łóżka czekają na odpowiedni moment by pożywić się naszą krwią. Pluskwy są aktywne głównie w nocy. W ciągu dnia kryją się blisko miejsc w których śpimy. Wolą trzymać się blisko miejsca w którym żerują ale w razie potrzeby pokonają większe odległości w poszukiwaniu „posiłku”. Początkowo skupiają się wokół łóżek, sof i innych miejsc do spania i odpoczynku. Kiedy pozwolimy im być z nami dłużej to rozproszą się na wszystkie pomieszczenia i znacznie utrudnią eliminację. Musimy działać szybko!
Gdzie jeszcze szukać?
pluskwy w materacu
Ich spłaszczone ciała pozwalają im zmieścić się w maleńkich szczelinach nie szerszych niż wykałaczka. Pluskwy w materacu to nie jedyne miejsce ich występowania. Pluskwy nie mają „gniazd” takich jak mrówki czy pszczoły, zazwyczaj gromadzą się w zwykłych kryjówkach, takich listwy przypodłogowe, kontakty elektryczne czy odklejona tapeta. Co charakterystyczne, obszary te są naznaczone ciemnymi plamami – są to odchody pluskwy. Obecne będą również wyklute i niewyklute jaja pluskiew oraz beżowe „skórki” zrzucane przez rozwijające się nimfy.
Czy pluskwy w materacu są niebezpieczne?
Pluskwy zwykle gryzą ludzi w nocy, kiedy śpimy. Głodne owady mogą żerować również w ciągu dnia, zwłaszcza kiedy domownicy przebywają w domu i kiedy korzystają z łóżek, sof i kanap. Żywią się przebijając skórę wydłużonym aparatem gębowym, przez który pobierają krew. Pobieranie krwi trwa zwykle od 3 do 10 minut. Ugryzienie jest bezbolesne i rzadko zdajemy sobie sprawę, że zostaliśmy pogryzieni. Pluskwy nie przyczepiają się do ludzi tak jak wszy czy kleszcze. Chwilę po karmieniu wycofują się w ustronne miejsce by strawić posiłek.
Objawy po ukąszeniu przez pluskwy różnią się w zależności od osoby. U wielu osób pojawia się swędząca czerwona pręga w ciągu jednego dnia od ukąszenia. Inni mają niewielką reakcję lub jej brak. Czasami reakcja jest opóźniona o kilka dni lub nawet tygodni, co może utrudniać ustalenie, gdzie i kiedy faktycznie wystąpiły ukąszenia. Badania przeprowadzone w mieszkaniach zarażonych pluskwami
Dlaczego nie mogę ich usunąć?
Często próbując usunąć pluskwy mamy wrażenie, że wszystko co zrobiliśmy by się ich pozbyć jest nieskuteczne. Domowe sposoby i te wyczytane w sieci na nic się zdały a przecież miały działać. Czy to znaczy, że na pluskwy nie ma rady? Walka z pluskwami to ciężki okres, bywa że mijają długie miesiące zanim odczuwamy jakąkolwiek ulgę. Żeby odpowiednio zająć się tematem musimy poznać ich zwyczaje. Musimy wiedzieć jak wyglądają jaja pluskwy w materacu oraz w jaki sposób się rozmnaża. Kluczowy jest również czas naszej reakcji oraz zastosowanie odpowiednich preparatów. Jeżeli to wszystko nas przerasta i jest ponad nasze siły to możemy skorzystać z pomocy specjalistów. Wykonana dezynsekcja będzie nie tylko skuteczniejsza od naszych działań ale przede wszystkim znacznie szybsza. Zatrudnienie fachowców to również pewność, że zastosowane preparaty będą użyte w bezpieczny sposób dla domowników.