Jak zapewnić bezpieczeństwo sanitarne pracowników?
O bezpieczeństwie sanitarnym mówi się wiele w kontekście branży spożywczej. Przede wszystkim ze względu na konieczność ochrony przed skażeniem produktów końcowych. Tymczasem bezpieczeństwo sanitarne w równie dużym stopniu odnosi się do pracowników niezależnie od wielkości i specyfiki zakładu pracy. Warunkiem bezpieczeństwa sanitarnego w firmie jest regularna dezynfekcja. Jest to szerokie pojęcie, w ramach którego proponujemy naszym klientom wiele niezależnych działań.
Dezynfekcja ma jedno zasadnicze zadanie – zlikwidować szkodliwe mikroorganizmy, które gromadzą się praktycznie na wszystkich płaszczyznach i przedmiotach użytkowych. Prawidłowo wykonany zabieg pozwala wyeliminować bakterie, które mogą być przyczyną wielu groźnych chorób. Ponadto dezynfekcja skutecznie likwiduje ogniska wirusów powodujących choroby zakaźne. Odkażanie pomieszczeń może mieć charakter zapobiegawczy lub ogniskowy. W tym drugim przypadku dezynfekcja jest reakcją na wykrycie chorobotwórczych mikroorganizmów. Obecnie proponujemy kilka metod skutecznego odkażania – fizyczną, chemiczną oraz termiczno-chemiczną. Wybór konkretnej strategii działania zależy przede wszystkim od:
- Rodzaju i liczebności drobnoustrojów
- Specyfikacji środka dezynfekującego
- Warunków panujących w danym obiekcie lub pomieszczeniu
Dezynfekcja pomieszczeń – skuteczne metody walki z wirusami i bakteriami
Dezynfekcja pomieszczeń obejmuje biura, pokoje socjalne, hale produkcyjne i magazynowe. Naszym zdaniem o skuteczności odkażania decyduje również wykonanie odpowiednich działań w środkach transportu wykorzystywanych przez firmę. Często spotykamy się z pytaniami o najbardziej skuteczną metodę dezynfekcji. Nie można udzielić na nie jednoznacznej odpowiedzi. Każda metoda jest inna, ale wszystkie prowadzą do jednego celu – likwidacji drobnoustrojów chorobotwórczych. Do najbardziej skutecznych sposobów odkażania zaliczamy:
- Ozonowanie
- Zamgławianie
Ozonowanie to metoda odkażania, podczas której stosujemy trójatomową formę tlenu. Działanie ozonu jest blisko 50 razy bardziej skuteczne niż w przypadku chloru. Dzięki ozonowaniu można pozbyć się wirusów, bakterii, roztoczy, zarodników i pleśni. Zabieg pozwala także skutecznie usunąć zapach tytoniu. Odkażanie ozonem w niektórych przypadkach może zająć nawet kilkanaście godzin. Cały proces jest nadzorowany przez specjalistyczną aparaturę.
Zamgławianie to zabieg, który charakteryzuje się niezwykłą dokładnością dezynfekcji. Wynika to ze specyfiki tej formy walki z drobnoustrojami. Zamgławianie polega na rozpyleniu kropelek o średnicy 5-50 mikronów, które tworzą charakterystyczną mgłę. Ta forma aplikacji decyduje o wysokiej skuteczności zabiegu. Aktualnie wykonujemy 2 rodzaje zabiegów zamgławiania – ULV oraz termiczne. Różnią się one nie tylko średnicą oraz temperaturą rozpylanych kropelek.
Z punktu widzenia przedsiębiorcy najważniejsze jest podjęcie decyzji o regularnej dezynfekcji pomieszczeń firmowych. Wybór najlepszej metody oraz strategię działań związanych z odkażaniem najlepiej pozostawić specjalistom.