Potrzebujesz naszej pomocy? Masz pytania?
Zadzwoń +32 494 46 04!
Dezynsekcja – co to jest, na czym polega i dlaczego się ją stosuje?
Obecność niepożądanych owadów to problem, z którym borykają się zarówno mieszkańcy gospodarstwo domowych jak również właściciele obiektów przemysłowych, lokali gastronomicznych oraz gospodarstw rolnych. Insekty są nie tylko uciążliwe, lecz również mogą przenosić liczne, groźne dla zdrowia choroby. Owady są często odpowiedzialne za wystąpienie poważnych chorób (takich jak tyfus, czerwonkaczy gruźlica. Powodują dotkliwe pogryzienia oraz zanieczyszczają jedzenie, pojawienie się owadów znacznie utrudnia człowiekowi codzienne funkcjonowanie. Nie mówiąc już o tym, na jakie straty narażeni są przedsiębiorcy, gdy okaże się, że owady zagnieździły się w lokalu gastronomicznym lub zakładzie, fabryce czy magazynie, w którym wytwarzana lub przechowywana jest żywność. Insekty mogą skazić produkty spożywcze, zanieczyścić je odchodami, bakteriami, pasożytami. Dlatego tak istotne jest, aby w porę przeprowadzić profesjonalną akcję dezynsekcji.
Metody dezynsekcji
Dezynsekcja to inaczej likwidacja owadów i odbywa się za pomocą środków chemicznych, fizycznych, mechanicznych lub biologicznych. Skuteczność tego zabiegu przede wszystkim zależy od doboru właściwej metody.
Do dezynsekcji najczęściej stosuje się następujące metody:
- chemiczne – przy tej metodzie używamy środków owadobójczych a preparaty dobieramy w zależności od danego gatunku szkodnika
- mechaniczne – wykorzystujemy różnego rodzaju pułapki na owady oraz wykonujemy prace porządkowe jak np. odkurzanie czy trzepanie dywanów
- fizyczne – likwidacja szkodników odbywa się przez użycie pary wodnej, gorącego powietrza, ognia, lub mikofal
Jeśli wykorzystamy dwie metody zwalczania, to zabieg ten określa się mianem „integrowanej metody zwalczania szkodników”. Przykładem takiego rozwiązania jest połączenie metody mechanicznej (odkurzanie, oczyszczanie podłóg, uszczelnianie obiektu np. szpary, otwory w ścianach) oraz metody chemicznej – taką kombinację wykorzystujemy przy zwalczaniu pluskwy domowej. Sprawdź jak zwalczamy pluskwy – pluskwa domowa zwalczanie
Na co zwrócić uwagę wybierając konkretną metodę?
Pamiętajmy, że na wybór danej metody ma wpływ kilka czynników, m.in.: skuteczność, uniwersalność, ekologia, rodzaj szkodnika oraz koszt. Większość klientów zwraca przede wszystkim uwagę na ten ostatni czynnik, jednakże najważniejsza jest niezawodność i trwałość zabiegu. Profesjonalna firma dezynsekcyjna tworząc plan działania przeanalizuje rodzaj pomieszczenia, jego powierzchnię i stopień zainfekowania szkodnikami i na tej podstawie dobierze najlepsze rozwiązanie.
Najczęstsze metody walki z insektami
W przypadku dezynsekcji pluskwy z reguły najczęściej stosowaną metodą jest zamgławianie, gdyż może ona dotrzeć do najbardziej ukrytych zakamarków, a owad ginie bardzo szybko, tym samym nie ma możliwości ucieczki i schowania się. Zwolennicy ekologicznych rozwiązań bardziej preferują wymrażanie pluskwy suchym lodem, jednakże jest ona znacznie kosztowniejsza niż zamgławianie. Zwalczanie karaluchów i prusaków z reguły ma miejsce przy pomocy oprsku i metody żelowej. Jej powodzenie zapewnia obecność atraktantu pokarmowego, który wabi owady. Te zjadają trutkę, a następnie przenoszą ją do swojego gniazda. W wielu gospodarstwach prawdziwą zmorą trudną do pozbycia się są mole: spożywcze i odzieżowe. Te pierwsze na swoje siedlisko chętnie wybierają produkty sypkie, takie jak mąka, kasza, ryż, tym bardziej jeśli produkty te są źle przechowywane. Owady mogą dość łatwo przegryźć opakowania i wejść do środka nawet przez bardzo mały otwór. Ponadto, mole spożywcze można przynieść do mieszkania wraz z zakupami produktów importowanych: w kakao, kawie czy też suszonych owocach. Drugim rodzajem moli są odzieżowe, które żerując na ubraniach, niszczą je. Zarówno mole spożywcze, jak i odzieżowe można zwalczać metodą zamgławiania, gdyż w ten sposób trujący środek przeniknie do wszystkich zakamarków i co najważniejsze – nie zostawia śladów. Zamgławianie jest bezpieczne, po dezynsekcji należy jedynie dobrze przewietrzyć pomieszczenia.
Fachowa dezynsekcja zagwarantuje sukces w walce z owadami
Można próbować walczyć z intruzami domowymi sposobami, co jednak może okazać się niepotrzebnym trudem, dlatego lepiej od razu powierzyć to zadanie specjalistom. Nasza firma od wielu lat świadczy profesjonalne usługi z zakresu dezynsekcji, mające na celu zwalczanie owadów w pomieszczeniach produkcyjnych, magazynowych, biurowych oraz mieszkalnych. Zajmujemy się również usuwaniem gniazd os i szerszeni oraz zwalczaniem innych dokuczliwych owadów tj: komarów, much, meszek, mrówek itp. Zapewniamy kompleksowe podejście do powierzonych zadań zarówno jeśli chodzi o prace prewencyjne, jak i trwałe usuwanie skutków inwazji insektów. Przed rozpoczęciem pracy odpowiednio przygotowujemy dane miejsce, dbając o maksymalne bezpieczeństwo jego użytkowników. Zawsze podchodzimy indywidualnie do każdego zlecenia, dlatego wybór metody jest dostosowany nie tylko do rodzaju zagrożenia, ale także oczekiwań klienta.
Przed dezynsekcją zbieramy informacje, dzięki którym możemy wybrać najbardziej optymalny sposób zwalczania insektów. Naszym celem jest zagwarantowanie klientom najwyższego poziomu higieny oraz sprawienie, aby efekt czystości utrzymywał się jak najdłużej. Nasi klienci mogą być pewni, iż dezynsekcja i wszystkie związane z nią działania są wykonywane zgodnie z wymogami szeroko pojętego bezpieczeństwa zdrowotnego ludzi i zwierząt, w trakcie swojej pracy stosujemy nowoczesne specjalistyczne preparaty wiodących, światowych producentów.
Jak działamy?
Dezynsekcje poprzedzamy gruntownym zapoznaniem się ze specyfiką obiektu oraz identyfikacją szkodnika. Dzięki czemu możemy dostosować najbardziej optymalne i efektywne metody. W trakcie dezynsekcji wykorzystujemy najwyższej jakości preparaty, posiadające atesty Ministerstwa Zdrowia i Państwowego Zakładu Higieny. Usługi wykonujemy różnymi metodami i technikami. Stosowane przez nas metody to:
- oprysk
- opylanie
- zamgławianie
- fumigacja
- pułapki feromonowe.